Angajatorii sunt împotriva măririi primei procentuale de asigurare obligatorie de asistență medicală

22

Confederaţia Naţională a Patronatului din Republica Moldova (CNPM) a fost solicitată de către Ministerul Sănătăţii sa se expună pe marginea proiectului Legii fondurilor asigurării obligatorii de asistenţă medicală pe anul 2015.

 

În urma examinării acestuia, Direcţia executivă şi  membrii CNPM au constatat că pentru a. 2015 a fost propusă majorarea cu 1 % a primei de asigurare obligatorie de asistenţă medicală.

 

Suntem îngrijoraţi de creşterea continuă a presiunii fiscale, fapt ce descurajează activitatea economică legală şi tenebrizarea acesteia, precum şi investiţiile externe.

 

Mai mult ca atît, această majorare nu este justificată nici din punctul de vedere al calităţii serviciilor medicale prestate, or contribuabilii prin sumele defalcate îşi doresc creşterea calităţii actului medical!!!

 

descărcă proiectul Legea FAOAM 2015 

               Nota Legea FAOAM 2015